Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Tip na společně strávené chvíle.

Tip na společně strávené chvíle.Datum konání:
12.3.2021

Nabízíme vám tip na společně strávené chvíle s dětmi.

Zabavte svoje děti a zapojte je do pečení zdravých domácích dobrot! Dávejte jim ale jen takové úkoly, na které ve svém věku stačí. Mohou začít přebíráním - sušené ovoce, hrozinky, mandle nebo oříšky jim budou určitě chutnat, jen aby jich nesnědli příliš. Nechejte je vykrajovat, tvořit s barevnými polevami, slepovat či posypávat.

Společné pečení je výtečný nápad. Nové dovednosti se hodí vždycky a na zábavné chvíle v kuchyni bude dítě s láskou vzpomínat celý život. Pojďme si proto pohrát s ingrediencemi a vytvořit výborné kousky cukroví s vědomím, že svým špuntům dopřejete něco nejen pro chuť, ale také pro zdraví. I cukroví může být totiž připraveno v souladu s doporučeními odborníků na výživu.

Žitné linecké cukroví

200 g žitné mouky, 100 g rostlinného tuku, 50 g hnědého cukru, 1 žloutek, kůra z poloviny citronu, džem na slepení

Tuk, žloutek, citronovou kůru a cukr utřeme do pěny, poté přidáme mouku. Necháme ztuhnout a vychladnout, poté těsto vyválíme. Vykrajujeme kolečka, která po upečení slepíme džemem. Posypeme cukrem. Pečeme při teplotě 180 stupňů zhruba 10 minut.

Ovesné sušenky

70 g celozrnné pšeničné mouky,špetka soli,1/2 lžičky kypřicího prášku,50 g třtinového cukru,80 g másla,2 lžíce javorového sirupu,1 velké vejce,120 g ovesných vloček,80 g sušeného ovoce (rozinky, meruňky, švestky, fíky, datle…),30 g ořechů (pekanové, vlašské, mandle, lískové) a semínek.

Předehřejte troubu na 170/150 °C a vyložte plech pečicím papírem. Promíchejte mouku se solí, práškem do pečiva a cukrem.

Rozpusťte máslo a přilijte k němu javorový sirup. Pak prošlehejte s vejcem. Přisypte ochucenou mouku, přidejte vločky a nasekané sušené ovoce, oříšky a semínka. Lžící spojte v lepivou hmotu.

Z těsta tvarujte kuličky, mírně je zploštěte a skládejte na plech (nebo sušenky tvarujte pomocí vykrajovátka či skleničky). Pečte 12–15 minut do zezlátnutí. Nechte zcela vychladnout na mřížce, podávejte nebo uložte do vzduchotěsné nádoby.

 Mrkvové sušenky

180 g jemně nastrouhané mrkve, 250 g rostlinného tuku, 300 g celozrnné mouky, ½ sáčku prášku do pečiva, moučkový cukr s vanilkou na obalení

Tuk utřeme s nastrouhanou mrkví a vmícháme mouku prosátou s práškem do pečiva. Těsto vyválíme a vykrájíme z něho tvary. Pečeme přibližně 10 minut při teplotě 180 stupňů.

 Přejeme ať si společné pečení hezky užijete a na upečených dobrotách si pochutnáte!