Dobré rady, které usnadní vám i vašemu dítěti nástup do školky
Začátek docházky do mateřské školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý předškoláček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému dennímu režimu a požadavkům. Naučit se komunikovat s ,, novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.
Co je dobré udělat, ještě než dítě do školky nastoupí?
- Mluvte s dítětem o tom co se ve školce dělá a jaké to tam je
- Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením špatných zážitků) . CO DĚLÁME VE ŠKOLCE.jpg
- Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“
- Zvykejte dítě na odloučení
- Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.
- Veďte dítě k samostatnosti v hygieně, oblékání a jídle
- Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty, neumí držet lžíci, nebo dojít si na toaletu.Samostatné dítě se cítí sebejistě a spokojeně.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho obavám z nástupu do školky
- Ujistěte dítě, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte.
- Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu NIKDY ŠKOLKOU DÍTĚTI NEVYHROŽUJTE (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
Jak nejlépe dítěti pomoci při nsástupu do školky?
- Přibalte dítěti jeho mazlíčka. Dovolte, aby si s sebou vzalo do školky svou oblíbenou hračku - (pouze v době zvykání si na školku)
- Používejte stejné rituály. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
- Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
- Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
- Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku.
- Komunikujte s učitelkou. Většinou se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
- Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.
- Pozitivně je motivujte. Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.
Co byste nikdy neměli dělat...
- Buďte důslední. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
- Nestrašte své dítě školkou - ,,počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
- Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
- Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
- Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.
Chceme, aby rodiče měli pocit jistoty a klidu, že je o jejich děti dobře postaráno. Mateřská škola doplňuje rodinnou výchovu. Je tedy závislá na spolupráci s Vámi - rodiči. Proto s námi komunikujte, sdělujte Vaše pochybnosti či nejasnosti a důvěřujte zkušenostem učitelek.