Úvod > Aktuality > Distanční vzdělávání - ,,Velikonoce-svátky jara"

Distanční vzdělávání - ,,Velikonoce-svátky jara"

29.3.2021
Datum ukončení:
5.4.2021

Téma týdne: ,,VELIKONOCE - SVÁTKY JARA"

Milé děti a rodiče,

přesto, že jsme věřili, že krásné jarní svátky již oslavíme společně, není tomu tak, a proto jsme pro Vás přichystali další výukové materiály a podklady, které se váží k Velikonocům. Věříme, že Vás budou bavit a přinesou Vám zábavu a zpestření. Přejeme krásné a pohodové prožití Velikonočních svátků a hodně zdraví.

Velikonoce jsou jarní svátky, které se slaví po jarní rovnodennosti, první neděli po jarním úplňku Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku.

Inspirace na činnosti týden před Velikonocemi: velikonoční aktivity.jpg

Inspirace na: aktivity na Velikonoční pondělí.jpg

Symboly Velikonoc:

Symboly života, světla, zdraví, štěstí: zelený strom, červené jablko, plné vejce, kynuté pečivo, červená barva, pestré tkaniny.

Symboly hojnosti, plodnosti, bohatství: hrách, čočka, sušené ovoce, obilí, ořechy, makovice.

Pomlázka: symbol předávání síly, zdraví a svěžesti, omlazení, šlehány jsou ženy a dívky, aby byly zdravé, veselé, pilné, odměnou za pomlázku jsou malovaná vejce. Zajímavost – krajové výrazy pro pomlázku – mrskačka, mrskut, šmigrust, tatar, hrudovačka, šlahačka ...

Velikonoční stůl: beránek, zajíček, vajíčko (symbol plodnosti, úrody, nového života), pokrmy: zelená strava – petržel, pažitka, byliny, mladé kopřivy, lístky pampelišek, chudobky (velikonoční bylinkové polévky s rozkvedlaným vajíčkem), vejce, smaženice z vajec a slaninou s mladou kopřivou nebo zelenou natí z cibule.

Vajíčko: je o Velikonocích odměnou koledníkům, darem a předmětem zdobení, červené vejce – červené barvy byly nejoblíbenější, nazývaly se "krasnaja", odtud zřejmě vznikl název "kraslice", ale možná i od slova "krásniti" či "krásliti".

Velikonoční pečivo: peklo se pečivo v podobě ptáčků nebo slepic, kuřátek, kohoutků, ježků, tzv. Jidáše (tvar různých figur, točánků, preclíků), mazance, beránek z piškotového těsta.

Pranostiky: Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.
                     Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.
                     Omrzne-li na Velký pátek stromový květ, nebude ten rok ovoce.
                     Na Boží-li hody prší, sucho úrodu vysuší.

VÝUKOVÉ MATERIÁLY:

kuřátko pro malošky.jpg

slepička s kuřátkem.jpg

zajíček s dobrotami.jpg

Po otevření školky, přineste děti vypracované tyto pracovní listy: grafomotorika vajíčko, spojování, hledej stejný obrázek.

A jako vždy, můžete přinést i něco navíc a pochlubit se nejen paní učitelkám, ale i ostatním kamarádům.